Ne-mocný muž na Bosporu

17. 04. 2017 0:59:33
Turecko se dobrovolně vzdalo evropských hodnot, které mu vetkl Atatürk. Shromáždil-li dnes v noci Erdogan nitky k moci, musí se již zítra Evropa probudit a svázat mu je.

Zatímco křesťanská Evropa slaví Kristovo zmrtvýchvstání nebo alespoň větší množství volných dnů, Turecko překročilo Rubikon, nebo alespoň Bospor.

Už několik měsíců sledujeme úsilí tureckého prezidenta o vlastní metamorfózu v sultána. Dnes se mu to podařilo. Nevelká, ale přesto většina Turků dobrovolně soustředila do rukou vládce takovou moc, že Evropa už jen těžko může považovat Turecko za sice zvláštní, ale přesto demokratickou zemi, jíž může nabízet členství v klubu. Není to nic překvapivého. Pouze ti nevětší optimisté opatrně říkali, že by to taky možná mohlo dopadnout dobře. No, nedopadlo.

Co uvidí Evropan, když si ráno přečte zprávy s definitivními výsledky tureckého referenda?

Jednak Erdogan zvítězil vcelku těsnou většinou, přičemž mu své Ano řekl zejména chudý, nevzdělaný venkov. Co to znamená? Turecko bude rozdělené po osách venkov – město, vzdělaní – nevzdělaní a také chudí – bohatší. A jestliže se chudí, nevzdělaní venkované chopí moci, co se stane s bohatými a vzdělanými? Někteří odejdou, někteří se přizpůsobí, ale někteří ne. Budou aktivní opozicí, pročež budou stíháni a trestáni. Že to sultán umí, už ukázal. A kdybych byla velký pesimista, budu čout občanskou válku. Nejsem pesimista, tak očekávám jen velký hospodářský propad země. Nic to nemění na tom, že nový sultán bude prezentovat rozhodnutí v referendu stejně, jako by se pro něj vyslovilo 99% Turků všech věků.

Druhý důležitý aspekt je v pozici Turecka mezi Evropou a světem Předního východu. Erdogan vytváří silnou muslimskou zemi, která aspiruje na velmocenskou roli ve svém regionu. Turecké angažmá v Sýrii tomu více než napovídá. Postupnou likvidací Islámského státu a nestabilní situací v Sýrii vzniká vakuum, kam silný, nábožensky pevně ukotvený a zdánlivě bezpečný stát jako Turecko může vstoupit. Vlivem či skutečně. Turecko je však také součástí NATO, tedy aspoň zatím. Chce být NATO vtaženo do nějakého podobného dobrodružství? Být vláčeno rozhodováním sultánovým?

A za třetí, co na to naši Turci? Erdogana velkou většinou podpořili Turci usazení v Evropě. V Německu a Francii to bylo okolo 60%, v Rakousku dokonce 71%. To je velká rána všem, kteří, zejména v Německu, přísahali na soužití a integraci. Protievropská rétorika Erdoganova zřejmě zdejší Turky oslovuje. Znamená to, že Turci se se svou evropskou vlastí neidentifikují? Zřejmě ano. Žije zde tedy nezanedbatelná menšina, která si necení našich evropských hodnot a je ochotna podpořit cizího, Evropě nepřátelského vůdce. Je na místě, aby se vlády zemí s velkou tureckou menšinou zamyslely, jestli se něco nezanedbalo.

Shrňme si to. Turecko se dobrovolně vzdalo evropských hodnot, které mu vetkl Atatürk. S omezením demokracie přijde deficit občanské společnosti a později i hospodářský úpadek. To exponuje již tak existující mocenské ambice Erdoganova Turecka směrem na východ. A to za tiché, a možná i hlasité podpory milionů Turků usazených v Evropě. Ale ani sultán nežije ve vzduchoprázdnu. Shromáždil-li dnes v noci Erdogan nitky k moci, musí se již zítra Evropa probudit a svázat mu je.

Turecko udělalo významný krok přes Bospor. Na východ, do společnosti nedemokratických, ba autokratických režimů. Evropa by měla být opatrná, aby, přivázána pupeční šňůrou NATO, nepřekročila Bospor dál, než by chtěla.

Ale sultán Erdogan ještě nemá všechnu moc v regionu. Ještě ne. Ale už teď je mocný. Muž na Bosporu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Terezie Radoměřská | pondělí 17.4.2017 0:59 | karma článku: 27.01 | přečteno: 599x

Další články blogera

Terezie Radoměřská

Čeho nabyl občan Pilný? A co to přinese nám?

Má víra v ješitnost jako hybnou sílu mnohých činů je bezbřehá. Co pan Pilný, jak velká je jeho ješitnost? Větší než funkce, větší než předseda? Doufám.

26.5.2017 v 1:46 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 1202 | Diskuse

Terezie Radoměřská

A co když je to sladké ovoce pomsty, co způsobilo pád vlády?

Představme si, že prezident nemá rád Babiše. Možná mu kdysi šlápl na kuří oko. Prezident nezapomíná. Co když se kdysi přátelé z ČSSD přeci jen domluvili? Co když je premiérské harakiri jen zaříkávání k zahnání starých stínů?

2.5.2017 v 22:14 | Karma článku: 22.96 | Přečteno: 1841 | Diskuse

Terezie Radoměřská

Amerika tu není k tomu, aby plnila přání Evropy. Bohudíky.

Obávám se, že média uvěřila svým vlastním titulkům. Že Evropa zapomněla, že jen odvážná a razantní Amerika zůstane velmocí. A zapomněla taky, že Ameriku nedělají titulky evropských médií, ale staletá demokratická tradice.

9.11.2016 v 20:57 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 408 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Václav Smrk

Jak dlouho si necháme líbit Zemanovu neo-normalizaci?

Vyhození světově uznávaného odborníka Jiřího Fajta z Národní galerie a nástup Marie Benešové na post ministryně s cílem ovládnout státní zastupitelství. To jsou další dva nebezpečné kroky plíživé Zemanovy normalizace.

20.4.2019 v 10:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 |

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 29.26 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka! Premiér se zbláznil, chce do basy, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 380 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 517 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.73 | Přečteno: 1651 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1012

Studovala český jazyk a historii, později teologii. Pracovala jako učitelka, překladatelka, kastelánka, redaktorka a průvodkyně. Píše knihy pro děti i dospělé. Pro malý úspěšný rodinný podnik zajišťuje logistiku, lidské zdroje, zásobování, finanční plánování, účetnictví, public relations, distribuci a kontrolu. 

Najdete na iDNES.cz